Szukaj
  • Katarzyna Szol

Dokąd zmierzam? Trzy książki pomagające w wyznaczeniu i osiągnięciu postanowień noworocznych.


Jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, każda droga zaprowadzi cię donikąd.

Henry Kissinger

Zakończenie roku i rozpoczęcie nowego to dobry czas na podsumowania dotychczasowych osiągnięć i wyznaczenie nowych celów na nadchodzące miesiące.

Poniżej polecam trzy książki, które mogą uczynić ten proces niezwykle owocnym i przyjemnym. To co łączy wybrane przeze mnie pozycje, to położony w nich nacisk na wyznaczanie celów poprzez odkrywanie wewnętrznych motywacji i wartości. Słowem, są to książki, które nie tylko pozwalają nam skutecznie realizować nasze cele ale prowadzą do samorealizacji, wspierają proces autokreacji i autoekspresji.

„7 Nawyków Skutecznego Działania” Stephen R. Covey

Autor książki został uznany przez magazyn Time za jednego z 25 najbardziej wpływowych Amerykanów. Jest to książka, którą bez wątpienia zna każdy coach. Dla mnie osobiście była ona ogromnym zaskoczeniem. Już na wstępnie autor czyni rozróżnienie między etyką charakteru (solidna postawa oparta o wartości i pryncypia, zaczynająca wszelką zmianę od siebie) a bardzo popularną współcześnie i stanowiącą wypaczenie tej pierwszej etyką osobowości (pokazującą drogę na skróty, manipulowanie sobą i innymi, skoncentrowaną na technikach i szybkim zysku, niedoceniającą roli spójności wewnętrznej i opartego na niej zaufania). To rozróżnienie paradygmatów pozwoliło mi zrozumieć czemu żywiłam uprzedzenie do tego typu pozycji książkowych. Przedstawione w książce zasady mają ułatwić nam zmianę w paradygmacie etyki charakteru. Omawiane nawyki to:

  1. Bądź proaktywny- to postawa, w której kierują nami wartości, a nie emocje. Stworzona w oparciu o filozofie Viktora Frankla. Sprzyja ona przejęciu inicjatywy za swoje życie, odpowiedzialności za działania i decyzje. Dr Stephen R. Covey zachęca nas do podzielenia życia na krąg wpływu i zainteresowania, w obrębie których możemy uczynić rozróżnienie na:

-obszary, w których mamy kontrolę i możemy podejmować pracę nad nawykami

-obszary, w których mamy tylko pośredni wpływ i możemy głównie zmieniać sposób oddziałowywania -obszary, z którymi musimy się nauczyć żyć, gdyż są poza naszą kontrolą

  1. Zaczynaj z wizją końca- pamiętaj o planowaniu! Wyznaczaj sobie konkretne cele krótko- i długoterminowe.

  2. Najpierw rzeczy najważniejsze- ustalaj priorytety uwzględniając kryteria ważności i pilności. Sprawy ważne umieszczaj na początku listy działań i dbaj o ich wykonanie. Zamykaj rozpoczęte działania

  3. Myśl w kategoriach wygrana-wygrana- Podchodź do interakcji z ludźmi w sposób zapewniający zadowolenie dla obu stron. Myśl nie tylko o swoich korzyściach.

  4. Staraj się najpierw zrozumieć, później być zrozumianym- Rozumienie innych sprzyja efektywnej współpracy, ale też tworzy naszą wiedzę o otoczeniu i o świecie.

  5. Synergia- współpracuj dążąc do osiągnięcia celu. Zasada ta przypomina, że całość jest czymś więcej niż sumą poszczególnych części.

  6. Ostrzenie piły- pamiętaj o odnawianiu swoich zasobów, o utrzymaniu rozwoju we wszystkich ważnych obszarach: duchowym, fizycznym, społecznym i umysłowym.

Autor książki podaje przykłady obrazujące te zasady inspirowane jego życiem rodzinnym (ojciec dziewięciorga dzieci oraz dziadek pięćdziesięciu jeden wnucząt), co czyni książkę niezwykle interesującą. Zachęca tym samym czytelnika do zadbania o te obszary życia, które nie zawsze wiążemy z wyznaczaniem sobie celów i świadomą pracą nad sobą.

„Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” Michał Pasterski

Jest to książka niezwykle praktyczna, stanowiąca zbiór technik, których celem jest dotarcie do wewnętrznych pragnień i motywów naszych czynów. Należy zgodzić się z autorem książki, który opisuje tą pozycję jako podróż w głąb siebie. Sam autor, już na wstępie, duży nacisk kładzie na konieczność wykonywanie proponowanych przez niego zadań. Ma to gwarantować skuteczność tej metody. Książce przyświeca myśl, że efektywność naszych działań zależy od motywacji wewnętrznej. Prawdziwa przemiana powinna zachodzić w oparciu o nasze osobiste motywy i wartości, nie zaś wizje narzucone nam przez innych. Nie zawsze jednak mamy jasność co do tego jak odróżnić jedne od drugich. W trakcie wychowania oraz naszej pogoni za akceptacją łatwo zgubić własny pomysł na siebie. Autor książki przypomina, że nawet najbardziej destrukcyjne części nas samych, stanowiące przeszkodę w osiągnięciu wymarzonej zmiany, często pełnią ważną funkcję, której odkrycie może nam pomóc przekształceniu zachowania. Jednym z narzędzi służących do odkrywania tych funkcji, jest dialog wewnętrzny zaprezentowany w książce w postaci rozmowy z subosobowościami. Dużym atutem tej pozycji jest darmowa aplikacja na telefon, która uskutecznia proces wykonywania ćwiczeń proponowanych przez Michała Pasterskiego.

„Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę” Julia Cameron

Jeżeli czujesz, że gdzieś w głębi Ciebie drzemie:

-potencjał, którego nie wykorzystujesz, nie realizujesz,

-pragnienie innego życia, które trudno Ci nawet konkretnie opisać,

-bądź posiadasz świadomość stylu życia, o którym zawsze marzyłeś lecz nie masz odwagi nim żyć,

to ta książka jest dla Ciebie.

Autorka, która jest dramatopisarką, poetką, scenarzystką filmową i telewizyjną, reżyserką, dziennikarką oraz autorką ponad trzydziestu książek proponuje w tej pozycji 12-tygodniowy kurs odkrywania i rozwijania własnej kreatywności.

Do moich ulubionych technik proponowanych w tej książce należą:

-poranne strony- to trzy strony odręcznego zapisu strumienia świadomości. Julie Cameron nazwa je drenażem mózgu. Służą oczyszczeniu naszej kreatywności i energii życiowej od myśli gniewnych, płaczliwych, małostkowych, trosk i ocen. Jest to sposób na wewnętrznego Cenzora. Z techniką tą spotkać się można w różnych innych miejscach. Myślę, że jej skuteczność w dużej mierze oparta jest o to co C. G Jung nazwałby odebraniem mocy nieświadomemu poprzez uczynienie tego świadomym.

-randka z wewnętrznym artystą- wyznaczenie czasu (np. 2 godz. w tygodniu), który spędzimy tylko sami na aktywności (wyjście do galerii sztuki, kina, parku, katedry) służącej rozwojowi naszej świadomości twórczej.

W oparciu o ten podręcznik na całym świecie powstały grupy samopomocowe realizujące ten program (przypominające mitingi AA), których członkowie wymieniali się swoimi doświadczeniami. Jest to kolejny argument przemawiający za siłą oddziaływania tej pozycji.

Les Brown-Amerykański mówca motywacyjny, jest autorem słów: Mierz w Księżyc. Nawet jeśli chybisz, wylądujesz wśród gwiazd. Osobom, które kierują się tym mottem polecam wyżej wymienione pozycje. A dla tych, którym daleko do tego podejścia przypominam słowa Alicji w Krainie Czarów, żeby pamiętali, że nie są sami i, że tak też można życie przeżyć:

-Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? - mówiła dalej. - To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść - odparł Kot-Dziwak. - Właściwie wszystko mi jedno. - W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz. - Chciałabym tylko dostać się dokądś - dodała Alicja w formie wyjaśnienia. - Ach, na pewno tam się dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo.

Lewis Carroll–Alicja w Krainie Czarów

#książki #rozwój #postanowienia #wyznaczaniecelów #samorealizacja #kreatywność

79 wyświetlenia0 komentarz