Szukaj
  • Katarzyna Szol

Mentalne obrazy rozluźniające napięcie mięśniowe


Nasz umysł i ciało pracują w zespoleniu, nie są odseparowanymi od siebie substancjami. W związku z tym, trudno jest oddzielić od siebie przeżywane napięcie fizyczne od psychicznego i odwrotnie. Im człowiek czuje się bardziej spięty, tym mocniej napinają się jego mięśnie. Z drugiej znów strony, im mocniej mamy napięte mięśnie, tym subiektywnie czujemy się bardziej spięci. Rozluźniając mięśnie nasze napięcie psychiczne również maleje. Z tego powodu m. in. lubimy masaże, gdyż dają nam one dobre samopoczucie psychiczne związane z uczuciem odpływania, odpuszczenia, wyzbywania się ciężkiego ładunku. Relaksując się psychicznie możemy doprowadzić do odprężenia fizycznego.

Źródło ilustracji: https://pl.pinterest.com/pin/138204282298830920/

Poniżej przykłady czterech obrazów, które w tym mogą pomóc:

  1. Odkładanie ładunków: Wyobraź sobie, że wszystko za co odpowiadasz jest ciężarem, który niesiesz na plecach w olbrzymim worku. Siedząc na krześle bądź leżąc wygodnie z zamkniętymi oczami przez chwilę wyobraź sobie, jak dokładnie wygląda twój worek oraz co się z w nim znajduje. Kiedy będziesz gotowy odprężyć mięśnie odłóż na ziemie ten twój ciężar. W czasie przeznaczonym na relaks nie musisz się nim martwić. Nie jesteś za nic odpowiedzialny, nie musisz niczego robić. Możesz cieszyć się tym, że jesteś.

  2. Marionetka: Pomyśl o stojącej prosto kukiełce, którą trzymają sznurki poruszane dłońmi lalkarza. Jeżeli lalkarz zdejmie sznurki z palców, kukiełka opadnie luźno i nie będzie niczym więcej, jak bezładną kupką materiału. A teraz to twój mózg jest lalkarzem, potrafisz ćwiczeniem umysłowym zdejmować sznurki z palców zawsze wtedy, kiedy masz na to ochotę. Rozluźniając po kolei wszystkie mięśnie, wyobraź sobie, że ściągasz z palców sznurki. Twoje ciało całkowicie się rozluźnia, umysł przestaje ciężko pracować i możesz się w pełni zrelaksować.

  3. Balon: Wyobraź sobie, że jesteś balonem, którego nadmuchano do ostatnich granic. Jest napięty i naprężony. Aby się rozluźnić, wyobraź sobie, że z każdym wydechem wypuszczasz powietrze z tego balonu. Im więcej ucieka powietrza, tym bardziej zmniejsza się napięcie, aż w końcu znika. Czujesz się cudownie spokojny i odprężony.

  4. Chmura: A teraz jesteś chmurą, spokojną kłębiastą chmurą. Płyniesz po jasnym, błękitnym niebie. Poczuj jak wiatr dotyka twojej twarzy. Poczuj ciepło słońca. Poczuj jaki jesteś lekki. Ciesz się tym przyjemnym odczuciem.

Spróbuj stworzyć własną wizualizację. Wykorzystaj obrazy, które przyniosą Ci odczucie odpuszczania, płynięcia, roztapiania się, szybowania, gładkości, przyjemnego chłodu lub ciepła, spokoju i lekkości.

Opis wizualizacji pochodzi z książki: Miller W.R., Munoz R. F., Picie kontrolowane, tłum. Krzysztof Mazurek, Warszawa 2006, str. 143-145.

#relaksacja #wizualizacja #napięciemęśni #stres

51 wyświetlenia0 komentarz